" معرفی کامل شهر بردخون
"

مختصات: ‏۳۸٫۶۵″ ۲۸′ ۵۱°شرقی ‏۴۸٫۱۵″ ۳′ ۲۸°شمالی

بُردِخون شهری است در استان بوشهر ایران.

شهر بُردِخون مرکز بخش بردخون در شهرستان دیر است.

تابلو ورودی شهر بردخون :

مشخصات جغرافیایی:

| کشور: ایران / استان: بوشهر / شهرستان: دیر / بخش: بخش بردخون / نام های قدیمی: بردخان، بردغان /

| مردم - جمعیت: 4306 نفر / زبان گفتاری: فارسی (گویش دشتی) / دین: اسلام (شیعه) /

| جغرافیای طبیعی - ارتفاع از سطح دریا: 15 متر /

| اطلاعات شهری - پیش شماره تلفن: 0772872 / امام جمعه شهر: حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکنی حسینی

| وبگاه ها : / ستاد نماز جمعه شهر بردخون / شهرداری بردخون / وبلاگ اطلاع رسانی بردخون / کافی نت کلیک / هیئت رهروان حجت (عج)


پارک ورودی شهر بردخون (شمال شهر)

وجه تسمیه

آبادی بردخون سه یا چهار سده پیش در کناره خَنی (به فتح اول با یاء مدی: سفره‌های زیرزمینی دره‌مانند طبیعی) در دو کیلومتری شمال شرقی محل کنونی - یعنی روستای احشام کهنه - شکل گرفته است. بعلت کناره خنی سکنی‌گزیدن، اهالی آنرا (بُردِخَنی ها) می‌گفتند که هنوز هم استعمال محلی غالب دارد (بُرد «به ضم اوّل» به معنی کناره و حاشیه). بعدها بعلت نامأنوس بودن اصطلاح محلی، به جهت تبادر کلمه خان یا تطابق با خور خان (بردخان)، سپس با تطورات -اداری- بدون هیچ مناسبتی با پسوند خون (بردخون) نام گرفته‌است.

 

پل رودخانه مند (هفت کیلومتری شمال شهر بردخون)

جایگاه

موقعیت: شهر بردخون (بردخون نو) مرکز بخش بردخون است که با مختصات جغرافیایی ۲۸ درجه و ۰۳ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۲۸ دقیقه طول شرقی در میانه آن بخش واقع است. در سال ۱۳۵۹ بخشداری در آن استقرار یافت و از سال ۱۳۷۹ با تاسیس شهرداری به شهر تبدیل شد.

زاویه انحراف قبله شهر بردخون از مبدأ جهت شمال (شمال به شرق - جنوب - غرب): ۲۴۰٫۴۴ درجه (۲۴۰ درجه و ۴۴ صدم درجه) می‌باشد. در نتیجه از جنوب به غرب ۶۰٫۴۴ درجه و متقابلا از غرب به جنوب ۲۹٫۵۶ درجه می‌باشد. زاویه انحراف قبله از شمال غرب تا جنوب شرق بخش بردخون، با توجه به مبدأ جهت شمال بین ۲۳۹٫۵ تا ۲۴۲ درجه می‌باشد.

نقشه شهر بردخون با خیابانهای اصلی:

 

۱- مرکز شهر (مسجد جامع بردخون)
۲- کمربندی بوشهر-دیر
۳- محلهٔ جهادآباد
۴- بلوار شهید بردستانی
۵- میدان نجات الهی (ورودی از شمال پس از پارک شهر)
۶- خیابان امام خمینی (خیابان اصلی)
۷- خیابان فایز
۸- خیابان شهداء
۹- خیابان بلال
۱۰- خیابان معلم (آ.پ - پارک کودک)
۱۱- خیابان فرهنگ (محلهٔ فرهنگیان)
۱۲- خیابان مفتون
۱۳- خیابان مطهری
۱۴- میدان معلم
۱۵- میدان شهید قایدی
۱۶- جاده برون شهری بطرف خلیج فارس
۱۷- خیابان بسیج

 

جمعیت: براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر بردخون ۴۳۰۶ نفر (با ۹۳۱ خانوار) و جمعیت کل بخش بردخون در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹۳۶۹ نفر (با ۱۹۴۱ خانوار) می‌باشد.

پارک کودک فرهنگ (مرکز شهر)

جزایر منطقه

جزیره نخیلو در حال حاضر بیش از هر چیز محل زیست لاکپشتان خلیج فارس است و از این نظر اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارد.

جزیره گرم مقابل شهرستان دیر در خلیج فارس واقع شده و به علت وجود انبوه درختان جنگلی (موسوم به گرم) به همین نام نیز مشهور شده‌است. این دو جزیره خالی از سکنه در حدود ناحیه بردخون در سواحل جنوبی استان بوشهر، در فاصله کمی نسبت به یکدیگر قرار گرفته‌اند.

جزیره‌های مطاف، مرغی، تهمادو و چراغی که در مقابل ناحیه بردخون قرار دارند و خالی از سکنه‌اند از دیگر جزایر استان بوشهر هستند.

جزیره ام سیله (خان) از دیگر جزایر منطقه بردخون است.

آب و هوا و پوشش گیاهی

بردخون مانند سایر مناطق جنوب تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و از نظر بارش بی ثبات دارد. همین امر باعث شده تا کشاورزی و دامداری که شغل اصلی مردم است از ثبات چندانی برخوردار نباشد. دلیل عمدهٔ زایش مشاغل دیگر چون کار در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، بقالی و صیادی همین بی‌اعتمادی مردم این منطقه به زمستان کوتاه و بی ثبات است. یک فقره آب زیرزمینی با عرضی ناچیز از روستای «کناری» تا «شیبرم» ادامه می‌یابد، لذا تمام روستاهای شمال غربی این بخش به موازات غرب این آب زیرزمینی واقع شده‌اند.

گندم محصول اصلی کشاورزان منطقه است. امروزه اکثر اراضی کشاورزی - حتی نخلستان‌های منطقه - زیر کشت گوجه فرنگی رفته‌است. در سال‌های اخیر چند آب بند خاکی احداث شده‌است که آب نهرهای فصلی منشعب از کوه «درنگ» را پشت خود نگه می‌دارند، و موجب تقویت سفره زیرزمینی منطقه می شود.

در زمین‌های بایر منطقه دو دسته گیاهان خودرو می رویند:

  • دسته اول گیاهان خودرویی که مصرف غذایی و دارویی دارند، مانند: جوسال، توله توله، خلیلو، حکال، کاکل، منگک، گل رد، اوشه، دریمه و تهما؛
  • دسته دوم خاربوته‌هایی هستند مانند: گرگم، زاپتک، گتک، اشک، خرگ، مور، خمه (خومه)، سلبخ و ارو (خارشتر).

عمده‌ترین درخت منطقه نخل می‌باشد که با آب و هوای اینجا سازگاری دارد. گز، کهور، سدر، همیدون و سپستان هم درختانی هستند که در جای جای منطقه خودنمایی می‌کنند.

 

نقشه ناهمواری‌های منطقه بردخون

پیشینه تاریخی

آغاز دقیق شکل گیری و نحوه سکونت اولیه ساکنان روستاهای این بخش، اطلاعات جامع و مستندی به دست نیامد . آنچه که به دست آمده حاکی از این است که بردخون از دیر باز در این کشور پهناور شناخته شده و مورد توجه بوده‌است. «تاریخ ایران» ، «بردخون» را یکی از بنادر مهم اداری اعتبار و شهرت از ایالت فارس دانسته و آن را به همراه بندر سیراف، بندر هرمز، بندر عباس، بندر لنگه، بندر سینیز و بندر ریگ، از مهمترین مراکز تجاری – بازرگانی روزگار خود قلمداد نموده‌است. ... اما از سال ۱۳۳۳ هجری قمری (۱۹۱۵ میلادی)، به بعد بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. در جریان جنگ جهانی اول که انگلیسی‌های علیرغم اعلام بی طرفی ایران به جنوب کشور حمله کردند، بوشهری‌ها، تنگستانی‌ها و دشتستانی‌ها و به فرماندهی رئیسعلی دلواری، شیخ حسین خان چاهکوتاهی، زایر خضرخان اهرمی و حمایت روحانیون منطقه به دفاع برخاستند و خالوحسین بردخونی با ۲۰۰ سوار از بردخون به یاری آنها شتافت.

شخصیت های دینی، علمی و فرهنگی

بردخون از قدیم دارای حوزه علمیه بوده و شخصیتهای عالمی از آن برخاسته اند. شخصیتهای عالم و دینی چون مرحوم آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی (متوفی 1335 قمری) و پسران عالم او، آیت الله سید علی رکنی حسینی (متوفی 1359 قمری)، آیت الله شیخ علی بحرانی (درگذشته 1378 شمسی)، آیت الله شیخ محمد بحرانی دشتی گناوه ای (درگذشته 1379 شمسی 4 دهه آخیر ساکن گناوه)، حجت الاسلام والمسلمین سید اسدالله رکنی حسینی (درگذشته 1382 شمسی) و حاج سید محمد حسینی اشاره کرد. میرکمال الدین بهزاد (متوفی 1098 قمری) جد سادات منطقه که در بردخون دارای بقعه می باشد. فایز دشتی هم که زادگاه او کردوان بوده در بردخون کسب علم داشته است. از مرحوم احمد زایر عالی طاهر طاهری، زنده یاد شیخ عبدالمهدی بحرانی و حاج سید محمد حسینی نیز آثار منظومی به جای مانده است. آیت‌الله حاج سید احمد رکنی حسینی از مجتهدین ساکن قم از اهالی این شهر است.

آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی دشتی عالم مجتهد و موسس مدارس علوم دینی در بردخون و بلاد دشتی.

آیت‌الله حاج سید هاشم حسینی بردخونی بوشهری فرزند مرحوم حاج سید محمد حسینی، عضو جامعه مدرسین و مدیر حوزه علمیه قم، امام جمعه موقت شهر قم و نماینده استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری از اهالی این شهر است.

سید بهمنیار حسینی مشهور به مفتون بردخونی و مفتون دشتی، فرزند سید علی اکبر، متخلص به مفتون شاعر بردخونی که شهرتش بیشتر در دوبیتی سرایی است. وی به سال ۱۳۴۱ در ۶۵ سالگی در گذشت.

خالوحسین بردخونی همرزم رئیسعلی دلواری در دفاع از مشروطیت جنوب و جنگ جهانی اول به هنگام هجوم بریتانیا به جنوب ایران.

سردار شهید یوسف بردستانی از سرداران دفاع مقدس.

مرقد آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی

منبع: ویکی پدیا، دانش نامه آزاد

<